آموزش تعمیرات پلی استیشن (PlayStation)

اشکالاتی که در تعمیر پلی استیشن بوجود می آید و اغلب تعمیرکار پلی استیشن ها با آن سر و کار دارند در این بخش جمع آوری شده است. افرادی که میخواهند کار تعمیرات پلی استیشن را شروع کنند و در حال جمع کردن اطلاعات هستند این آموزش برایشان مفید است.

البته خیلی از مغازه داران با دانش اولیه در برطرف کردن عیوب پلی استیشن ها میتوانند پاسخگوی مشتریان خود باشند. آموزش تعمیر پلی استیشن شامل مطالبی است که برای اغلب فروشندگان و تعمیرکاران مبتدی مفید است.

آموزش تعمیرات پلی استیشن به زبان ساده

در تعمیرات پلی استیشن ۳ و تعمیر پلی استیشن ۴ میتوان دو بخش کار را تقسیم بندی کرد. بخشی که توسط ابزارهای معمولی تعمیرگاه میتوان آنها را انجام داد. این بخش شامل هویه،‌ هیتر، اشتاینر، مولتی متر، ابزارهای تست قطعات اس ام دی و لوازم لحیم کاری ساده است. بخش دوم در تعمیرات پلی استیشن حالتی است که باید آنالیز مدار توسط اسیلوسکوپ و درآوردن و جازدن قطعات SDM و آی سی های BGA توسط بی جی ای ماشین باید انجام شود. در اصل چیپ گرافیک مین برد پلی استیشن، چیپ اصلی و پردازنده پلی استیشن توسط دستگاه BGA Machine ریبال و تعویض میشود.

روش تعمیر لنز پلی استیشن

بیشترین فشار در بازی های کامپیوتری روی لنز دستگاه پلی استیشن ۴ میباشد. اگر بدانیم این لنز به چه صورت کار میکند میتوانیم آنرا براحتی عیب یابی کنیم. کیفیت لنز و درایو پلی استیشن بسیار بالا است و توانایی کار زیادی در شبانه روز را دارد. اما هر چه درایو پلی استیشن توانمد باشد ولی باز در اثر اصطحلاک و بلوری های خش دار آسیب میبیند. فشاری که بلوری خش دار و یا خاک گرفته و چرب به لنز پلی استیشن وارد میکند بیشترین آسیب را به آن میرساند.

بررسی تعمیر لنز پلی استیشن:

پولی لنز مکان نگه دارنده سی دی و متحرکه موتور چرخش سی دی میباشد، که از لحاظ فیزیکی از ۴ قسمت تشکیل شده است:

  • صفحه ی دایره نگه دارنده که از جنس پلاستیک خشک فشرده شده است و بسیار حساس است و میبایست در هنگام تعویض و تنظیم ارتفاع آن نهایت دقت را کرد. سه سوراخ بر روی این صفحه قرار دارد که در زمان تعویض موتور چرخش سی دی استفاده میشود. بدون اینکه احتیاج به در آوردن پولی لنز باشید به اینصورت که سوراخ ها را یکی یکی روبروی پیچ موتور چرخش سی دی قرار داده و آنگاه بوسیله پیچ گوشتی چهارسو ساعتی آن را باز کنید.
  • سه عدد ساچمه نگه دارنده سی دی که سی دی به راحتی در مکان مورد نظر قرار گیرد.
  • واشر پلاستیکی با قدرت کشسانی متوسط، که باعث میشود ساچمه ها پولی در هنگام جا گذاشتن سی دی به عقب و جلو حرکت کنند و سی دی به شکل خاصی قفل و نگه داشته شود.
  • محفظه پلاستیکی، نگه دارنده اصلی سی دی که در درون خود واشر پلاستیکی و ساچمه ها را نگه داشته است.

بیشترین عیبی که پولی لنز برمی دارد شکستگی صفحه ی نگه دارنده و در آمدن و افتادن ساچمه و گشاد شدن شیار مخصوص محور موتور چرخش سی دی که با استفاده از چسب قطره ای قابل تعمیر است و یا خم برداشتن صفحه ی نگه دارنده که باعث نامنظم چرخیدن و در اصطلاح تاب برداشتن میشود و یا باعث جدا شدن کلی محفظه نگه دارنده اصلی سی دی میشود.

چرخدنده استوانه ای:

چرخدنده استوانه ای بر روی موتوری کوچک (آرمیچر) که در زیر برد لنز و در کنار چرخدنده ها است، قرار دارد .عمل اصلی این چرخدنده انتقال نیرو چرخشی موتور به تمامی چرخدنده های دیگر است.این دنده های این چرخدنده نیز بسیار دچار مشکل خردگی و شکستگی میشوند ، لازم است در زمان سرویس لنز حتمآ این چرخدنده چک شود و شما می توانید برای سرویس این چرخدنده بدون خارج کردن آن بوسیله یک عدد مسواک از پشت برد لنز اقدام به تمیز کردن آن بکنید.

چرخدنده دوبل یک و دو:

همانطور که از اسم این چرخدنده پیداست دوبل به معنایی دوتا یعنی دو چرخدنده به روی یکدیگر قرار دارد. معمولا چرخدنده مرکزی دچار شکستگی و یا خردگی دنده ها میشود. نکته بسیار مهم در هنگام سرویس لنز این است که حتمآ این دو چرخدنده را از برد لنز خارج کرده و در الکل و یا مایع فندک قرار داده تا جرم هایی که در لابه لای دنده ها مانده اند پاک شوند، در صورت دردسترس نبودن الکل یا مایع فندک شما بوسیله ی یک عدد مسواک می توانید لابه لای دندها را تمیز کنید و تمام چرخدنده ها را مجددآ نصب کنید، گریس مخصوص چرخدنده کمک میکند تا بسهولت با یکدیگر درگیر و بچرخند. برای خارج کردن این چرخدنده ها فقط کافیست که چرخدنده مرکزی را خارج بسازید.
مکان نگهدارنده این چرخدنده شامل یک قطعه ی پلاستیکی است که بصورت یک پایه عمودی در شکاف چرخدنده دوبل ۱ قرار میگرد.

پایه نگهدارنده پلاستیکی متحرک چرخدنده دوبل یک:

از آنجایی که وظیفه ی چرخدنده دوبل ۱ دریافت نیروی چرخش از چرخدنده دوبل ۲ به خود و انتقال آن به چرخدنده مرکزی است، در صورت ثابت بودن دچار مشکلات فراوانی میشد، به همین علت برای متحرک بودن این چرخدنده از یک فنر فلزی ساده به شکل یک خط راست استفاده شده است که هنگام خارج کردن چرخدنده دوبل 1 آن را به صراحت مشاهده خواهید کرد.

چرخدنده شانه ای:

خوردگی و شکستگی دنده ها بیشترین مشکلی است که برای این چرخدنده پیش می اید. زمانی که سی دی بازی درون دستگاه قرار داده میشود. لنز مرحله آرم زرد سونی و مرحله لوگ پلی(سیاه رنگ) به راحتی اجراء میشود ولی وقتی  دستگاه میخواهد بازی را اجراء کند با یک صدا ناهنجار چشمی درون لنز به اول بازی برمیگردد. به این چرخدنده و چرخدنده متحرکی که این چرخدنده (چرخدنده شانه ای) را به جلو می راند، توجه کنید که خردگی و شکستگی در آن وجود نداشته باشد.

 چرخدنده مرکزی :

این چرخدنده متحرک شانه ای نامیده میشود، این چرخدنده اولین چرخدنده دایره ای و دومین چرخدنده ای است که هنگام خارج کردن قطعات لنز میباشد وظیفه این چرخدنده انتقال قدرت چرخشی از چرخدنده دوبل1 به خود و انتقال آن به چرخدنده شانه ای  است که عمل حرکت به جلو و عقب جابجا شدن را به چرخدنده شانه ای لنز میدهد.

موتور(آرمیچر) چرخش سی دی:

این موتور مکان قرار گرفتن پولی لنز میباشد و با ولتاژ کم 9/5 ولت کار میکند اکثر این موتورها ساخت کشور چین است.

روش تعمیر کنسول پلی استیشن

بخش برد اصلی یکی از حساسترین بخش های کنسول پلی استیشن است، زیرا تمامی قطعات DIP و SMD  هستند و حساسیت خاصی را در تعویض آنها می بایست بکار برد و توصیه می شود برای تعمیر برد اصلی به یک کاردان فنی تعمیرات پلی استیشن مراجعه کرد. سوختن فیوزهای SMF از اولین و بیشترین عیب های کنسول پلی استیشن به شمار می آیند. هر یک از فیوزها از قسمت خاصی محافظت میکنند.

عیب هایی که در اثر سوختن هریک از فیوزها بوجود می آید:
  • (PS601) (#20) آرم و لوگو سونی مشاهده میشود ولی پولی لنز چرخشی نخواهد داشت.
  • (PS602) (#20) هیچ پاسخی از پورت های ورودی و خروجی کنسول دریافت نمیشود.
  • (PS603) (#20) هیچ عملیاتی در روی تصویر مشاهده نمیشود و پولی لنز نیز چرخشی نخواهد داشت.
  • (PS605) (#15) قسمت برد کنترولر دسته ها و موموری کارت غیرفعال میشوند.
  • (PS604) (#50) صفحه نمایش سیاه و پولی لنز نیز چرخشی نخواهد داشت.

آی سی بایوس (Bios) که تراشه ای است که اطلاعات و داده های کارخانه در آن ذخیره شده است و مربوط به لوگو و کلآ نمایش آیتم های ابتدای روشن شدن کنسول پلی استیشن میباشد. اگر نمایش تصویر کنسول شما صفحه ی سیاه رنگ بود (در بعضی از مواقع صدا هست ولی تصویر سیاه است) پس از تست فیوز PS604 که با مقدار 50# مشخص شده است، اگر سالم بود و دیگر قطعاتی را که در مطالب زیر اشاره کرده ایم و مربوط به سیاه بودن صفحه نمایش، شما میبایست در مرحله آخر به معیوب بودن این آی سی شک و اقدام به تعویض آن کنید. این تراشه بدلیل ذخیره داده های کارخانه میبایست از یک دستگاه مشابه که دیگر امیدی به درست شدن آن نیست جایگزین بشود. نمونه مشابه این آی سی نیز وجود ندارد.
در یک کنسول مدل هزارو....Modell 100X مانند مدل 1005، در این مدل ها که Bios بوسیله Gain کنترل میشود، میتوان برای تنظیم مطلوب ولتاژ از مقاومتهای پیراش گر، استفاده کرد. میزان مقاومت ها که با 5-/+ مشخص شده بدین معنا که به مقدار حداکثر و حداقل تا 5 کیلو اهم کم یا زیاد مشکلی نخواهد داشت.
به یک آی سی هشت پایه که که پنج رشته با یک اتصال بدنه به یکی از پایه های آن آی سی کپی خور میگویند، از آنجای که تهیه نسخه های اصلی و اورجینال گیم (سی دی بازی) در کلیه کشورها مستلزم پرداخت هزینه زیاد است، با استفاده از این آی سی میتوان از نسخه ها کپی همان گیم استفاده کرد.

نسخه مناسب چاپ
تاریخ انتشار:
5 رای 3 از 5

نظرات