دوره آموزش تعمیرات دیتاپروجکشن یا همان ویدئو پروژکتور شامل عیب یابی تغذیه برد و تعویض قطعات مصرفی لامپ تصویر بصورت کاربردی روی دستگاههای جدید تدریس میشود. آموزش عیب یابی مدار تغذیه پروجکشن، عیوب مرتبط به لامپ دستگاه و تعمیرات مین برد پروجکشن در خروجی صدا و تصویر از سرفصلهای مهم کلاس میباشد. آموزش تعمیر ویدئو پروژکتور زیر نظر تعمیرکار صوتی و تصویری کامتک برگزار میشود.

آموزش تعمیرات ویدئو پروژکتور

در آموزش تعمیر ویدیو پروجکشن کلیه برندها و مدلها مورد بررسی قرار میگیرد. نقشه خوانی مادربرد دستگاه و عیوب سخت افزاری تدریس میشود. آموزش الکترونیک SMD پیش نیاز کلاس تعمیرات پروجکشن است. همواره خرید دستگاههای حرفه ای نظیر دیتا پروژکتور با هراس ناشی از دریافت گارانتی و خدمات پس از فروش مطلوب همراه است. شرکت کامتک در دوره آموزش تعمیرات ویدئو پروجکشن میتواند کارآموزان را به درجه عیب یابی سخت افزاری این دستگاهها برساند و براحتی بتوانید دیتا پروجکشن های مختلف را عیب یابی و تعمیر کنید.

آموزش تعمیر دیتا پروجکشن
آموزش تعمیر ویدیو پروجکشن
آموزش تعمیر ویدئو پروژکتور

برای اینکه یک تعمیرکار پروجکشن ماهر شویم لازم است که بیس الکترونیک خوبی داشته باشیم. به همین منظور کسانیکه میخواهند از پایه تعمیر پروزکتور را شروع کنند در ابتدا تمامی قطعات الکترونیکی روی برد شامل SMD , DIP را شروع میکنیم تا به عیب یابی برد برسیم. برای رسیدن به قطعه معیوب به شما نحوه ولتاژگیری و جریان کشی را یاد میدهیم که بدون دانش نقشه خوانی بتوانید قطعات معیوب روی برد پروژکتور را شناسایی و تعویض کنید. طریقه خروجی گرفتن در تعمیرات دستگاه پروجکشن و عیب یابی بخش صدا و تصویر از موارد پایانی این کلاس است.

موارد تدریس در آموزش تعمیرات ویدئو پروجکشن

روش تدریس تعمیرات پروجکشن در کامتک بصورت کاربردی و عملی زیر نظر تعمیرکار ویدئو پروژکتور انجام میشود. به همین جهت مسیر کلاس با سرفصلهایی از پیش تعیین شده در اختیار شما قرار میدهیم. حتی اگر بخشی از سرفصلها را میدانید از موارد مهمتر و تخصصی تر در تعمیرات پرژکتور میتوانید شروع کنید. در زیر موارد اصلی کلاس برای شما آورده شده است:

 • شناخت مدلهای مختلف دیتا پروجکشن در بازار ایران
 • بررسی تفاوت های دیتا پروجکشن از لحاظ کیفی و مدارات
 • آموزش باز و بسته کردن دستگاه بروش صحیح
 • تفکیک قطعات مکانیکی و مدار برد دیتا پروجکشن
 • آموزش قطعه شناسی مین برد دستگاه را در اموزش تعمیر دیتا پروژکتور
 • رسم دیاگرام مین برد دیتا پروجکشن
 • آموزش عیب یابی بخش تغذیه دستگاه
 • آموزش ارتباط قطعات تشکیل دهنده روی مدار دیتا پروژکتور
 • آموزش پروگرام کردن آی سی های قابل برنامه ریزی
 •  آموزش کار با ابزارهای تعمیرگاهی برای لحیم کاری صحیح بورد
 • آموزش ریبال کردن چیپ گرافیک و آی سی های خروجی تصویر
 • آموزش تعمیر و تعویض لامپ دیتا پروجکشن
 • بررسی عیوب متداول که برای اکثر دستگاهها بوجود میآید.

آموزشگاه تعمیر ویدئو پروژکتور کامتک شامل کلیه برندهای اصلی در کارگاههای مجهز میباشد

برندها در آموزش تعمیرات ویدیو پروجکشن Video Projection

آموزش تعمیرات ویدیو پروجکشن سونی، آموزش تعمیر ویدیو پروجکشن کنون، آموزش تعمیر پروجکشن اپسون، آموزش تعمیر دیتا پروجکشن ان ای سی NEC، آموزش تعمیر پروجکشن بنکیو و آموزش تعمیر ویدیو پروجکشن ال جی از جمله برندهای معروف است که در کلاس تشریح میشود.

گذراندن دوره آموزش الکترونیک قبل از آموزش تعمیر ویدیو پروجکشن الزامی است. کارآموزانی که از شهرستان برای گذراندن دوره میآیند شامل هزینه خوابگاه هستند. آموزش تعمیر دیتا پروجکشن زیر نظر تعمیرکار با ۱۵ سال سابقه آموزش تعمیر گیرنده دیجیتال، آموزش تعمیر ویدیو سی دی و آموزش تعمیر دیتا پروجکشن تدریس میشود. تا سه ماه بعد از دوره آموزش تعمیر دیتا پروژکتور از خدمات و پشتیبانی کامتک بصورت رایگان استفاده کنید.

نکته: دوره آموزش تعمیر ویدئو پروژکتور و آموزش تعمیر پلی استیشن و آموزش تعمیر گیرنده دیجیتال شامل تخفیف ویژه میباشند. تقریبا مدارات هر کدام از این دستگاهها مشابه به یکدیگر است. تفهیم برد دیتا پروجکشن در کنار مدار پلی استیشن و گیرنده دیجیتال بهتر و ساده تر میباشد.

آموزش تعمیرات پاور دستگاه ویدئو پروژکتور

یکی از اجزا مهم دستگاه های ویدئو پروجکشن پاور یا منبع تغذیه می باشد. کار این قطعه این است که انرژی دیگر اجزا را از جمله خنک کننده، لامپ و … مهیا می کند. اگر منبع تغذیه سالم نباشد یا ضعیف باشد موجب می شود طول عمر دیگر اجزای دستگاه کم شود. خود پاور یا همان منبع تغذیه هم از قطعه های مختلفی تشکیل شده که یکی از این قطعه ها خازن می باشد. در اصل در بیشتر موارد، خازن باعث تخریب پاور دستگاه ویدئو پروژکتور می شود.

در بین قطعات ویدئو پروژکتور پاور به عنوان ورودی برق ویدئو پروژکتور شناخته می شود. به همین علت در صورت وجود مشکل باید افراد متخصص نسبت به تعمیر ویدئو پروژکتور آن اقدام کنند. زیرا امکان حریق و یا خرابی دیگر اجزا در هنگام تعمیر این قطعه وجود دارد.

همانطور که سرفصلها را مشاهده کردین ما در این بخش از شناخت قطعات تشکیل دهنده روی مدار دیتاپروژکتور شروع میکنیم تا عیوب مربوط به خروجی مدار که جریان را به مین برد میرساند.
روشهای اهم گیری و مسیریابی این بخش اصلولی با ترفندهای خاص در اختیار شما قرار داده میشود.


آموزش تعمیر برد اصلی یا Main board دیتاپروژکتور

مین برد دیگر قطعه مهم در ویدئو پروژکتور است. مسئولیت این قطعه کنترل کردن و دستور دادن به دیگر اجزا ویدئو پروژکتور را می باشد. قطعات ویدئو پروژکتور از طریق خروجی هایی که بر روی مین برد وجود دارد با کابل و فیش های مختلف به آن متصل، سپس از آن دستور می گیرند. اگر دیگر قطعات در نحوه کاری خود گرفتار ایراد شوند، مین برد دستور روشن شدن دستگاه ویدئو پروژکتور را صدور نمی کند. از دلایل خرابی و نقص در مین برد برخورد ضربه یا آب و افت و خیز فشار برق می باشد.

نقض مین برد را با چشم نمی توان پیدا کرد. پس در صورت خرابی باید آن را افراد متخصص انجام دهد. پروژکتور کالا با یک کادر مجرب در تعمیرات، انواع خرابی های مین برد و دیگر قطعات را رفع می کند.

بیشترین مبحث درسی در کلاس تعمیرات پروژکتور هیمن مینبرد یا برد مادر است. ارتباط چیپ گرافیک، آی سی کنترلر و پردازنده دستگاه از سخت ترین مراحل عیب یابی روی مینبرد پروژکتور است.
تعمیر IC صدا، تعمیر IC بلوتوث، تعمیر IC یو اس بی و تمامی قطعات مرتبط به صوت و تصویر در تعمیرات مادربرد پروژکتور گنجانده شده است.

روش تعویض لامپ ویدئو پروجکشن

لامپ یکی دیگر از قطعات ویدئو پروژکتور است که بخار جیوه زیادی دارد. هنگامی که جریان الکتریکی از درز لامپ رد می شود، موجب روشن شدن بخار می شود. این لامپ ها در بخش خارجی ویدئو پروجکشن قرار دارند. روند ساخت این لامپ ها بسیار سخت می باشد. به همین دلیل قیمت بالایی دارند. لامپ های دستگاه ویدئو پروژکتور به دلیل برخورد آب و ضربه می تواند خراب شود.
روش عیب یابی لامپ دیتاپروژکتور و اصول صحیح تعویض آن بسیار مهم است که در این قسمت برای شما عملا آموزش داده میشود. البته خیلی از کارآموزانی که برای اموزش تعمیر پروژکتور مراجعه میکنند تعویض لامپ را بلد هستند که ما از سرفصلها فاکتور میگیریم.


عیب یابی برد الکترونیکی بالاست دیتاپروژکتور

مسئولیت برد بالاست این است که جریان برق را از منبع تغذیه بگیرد و به لامپ برساند. این برد موجب زیاد شدن دمای بخار جیوه و در نتیجه موجب روشن شدن لامپ دستگاه می شود. به دلیل آن که ولتاژ در هر ویدئو پروژکتوری فرق دارد، برد بالاست هم مدل های مختلفی دارد.

این مدار فرمان نیز ممکن است در اثر نوسانات ولتاژ آسیب ببیند. تشریح برد الکترونیکی بالاست در کلاس بطور کامل در ادامه تعمیر مادربرد پروژکشن میباشد.

روش تعویض لنز دستگاه ویدئو پروژکتور

یکی دیگر از قطعات ویدئو پروژکتور که اهمیت زیادی دارد لنز دستگاه ویدئو پروژکتور است. به طوری که هر تصویری که از دستگاه عبور کند، از لنز رد می شود. لنز ها شامل دو دسته واید و معمولی هستند. لنز ها باید با فاصله ای که دستگاه تا پرده دارد متناسب باشد. مدل های واید این قابلیت را دارند که از فاصله کم، بزرگ ترین تصویر با کیفیت را نشان دهند.
آموزش تعویض لنز پروژکتور نیز در کلاس بصورت عملی برای شما توضیح داده میشود. حساسیت این لنز در خروجی تصویر دستگاه مهم است، بنابراین باید با قلقهای نصب اشنا شوید.

آموزش تعویض کالر ویل یا چرخ رنگ

کالرویل یکی دیگر از قطعات ویدئو پروژکتور است که میان لامپ و تونل نوری قرار می گیرد. کالرویل از شیشه های دایره ای شکل با رنگ های مختلف ساخته شده است. در واقع هر مقدار که رنگ های درون کالرویل بیشتر باشد، رنگ تصویر کیفیت بالاتر می باشد.
اینکه عملکرد کالر ویل (چرخ رنگ) در دیتاپروژکتورها به چه صورت است برای شما شرح داده میشود تا با عیوب مرتبط به این بخش اشنا شوید.

اگر برند خاصی از دیتا پروژکتور مد نظر دارید برای تمرین میتوانید بهمراه بیاورید. اما تمامی برندهای در بازار شامل ساختار مدار یکسانی هستند. البته ممکن است قدرت قطعات بکار رفته روی مدار و نوع لامپ و لنز دستگاه تغییر کرده باشد.
بنابراین با کمی تمرین روی یک نوع برند شما میتوانید هر برندی از پروژکتور را عیب یابی و تعمیر کنید.

نسخه مناسب چاپ