متقاضیان دوره آموزش تعمیر پرینتر لیزری میتوانند با گذراندن این کلاس فقط تعمیرات چاپگر لیزری و لیزری رنگی را آموزش ببینند. در این حالت که فقط دوره اموزش تعمیر چاپگر لیزری را میگذرانند در وقت خود صرفه جویی میکنند و بصورت تخصصی زیر نظر کارشناس ماشینهای اداری تعمیرات و شارژ کارتریج لیزری را کار میکنند. البته تشابه های زیادی در آموزش تعمیر پرینتر جوهرافشان و آموزش تعمیر پرینتر لیزری است که این دوره بیشتر روی پرینترهای لیزری رنگی و مشکی تمرکز میشود.

آموزش تعمیرات چاپگر لیزری

پرینترهای لیزری در اکثر ادارات و فروشگاههای و شرکت های خصوصی و دولتی مورد استفاده قرار میگیرد. این چاپگرها معمولا پرسرعت ، کم مصرف و برای محیط های کاری طراحی شده اند. بدلیل پرمصرف بودن این دستگاه معمولا اشکالاتی برای آن بوجود می آید. شما با ثبت نام در کامتک با کیله اشکالات انواع پرینترهای لیزری آشنا شده و میتوانید عیب یابی و تعمیر کنید. کارگاه حرفه ای کامتک با داشتن پرینترهای لیزری مشکی و لیزری رنگی سالم و معیوب توانسته بهترین کارایی را برای کارآموزان عزیز داشته باشد. استاد این بخش بسیار باتجربه بوده و مهارت کافی و دانش تخصصی در ارائه مطلب تعمیرات چاپگر لیزری دارد.

آموزش پرینتر لیزری اچ پی
آموزش تعمیر پرینتر لیزری مشکی
آموزش تعمیر پرینتر لیزری 2025
آموزش تعمیر چاپگر سامسونگ

سرفصلهای دوره آموزش تعمیرات پرینتر لیزری

  • آشنایی با طریقه چاپ و عملکرد دستگاههای لیزری
  • بررسی تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهرافشان از لحاظ کارایی
  • شناخت انواع مختلف پرینترهای لیزری موجود در بازار ایران
  • آموزش اجزای تشکیل دهنده و مکانیک دستگاه
  • آموزش تعمیر کارتریج لیزری (مشکی و رنگی) در آموزش تعمیر چاپگر لیزری
  • آموزش شارژ کارتریج لیزری (مشکی و رنگی)
  • آموزش تعویض و شناخت درام ، فیوزینگ ، رل در آموزش تعمیر پرینتر لیزری
  • آموزش تعمیرات پرینترهای لیزری چندکاره
آموزش تعمیرات پرینتر


برخی از توضیحات و جزوه آموزش تعمیرات چاپگر لیزری (رنگی و مشکی)

قطعات اصلی تشکیل دهنده کارتریج پرینترهای لیزری

کاست کارتریج چاپگر لیزری
به بدنه اصلی کارتریج کاست گفته میشود. هر کدام از قطعات یک کارتریج لیزری درون همین کاست قرار می گیرند.

درام کارتریج چاپگر لیزری
درام یکی از اصلی ترین و البته حساسترین قسمتهای یک کارتریج لیزری می باشد. درام یک قطعه استوانه ای سبز رنگ می باشد که میبایست در هنگام شارژ کارتریج مورد بررسی قرار گیرد. زمانیکه متخصصان اقدام به شارژ کارتریج می نمایند ابتدا درام را با احتیاط و بدون فشار و ضربه از جای خود خارج کرده و سپس قطعات دیگر را خارج نموده و سپس کارتریج را شارژ می نمایند. این قطعه از کارتریج تصویر را از لیزر دستگاه دریافت می کند و آنرا به کاغذ منتقل می کند. تفاوت درام در پرینترهای لیزری و دستگاه های فتوکپی چگونگی رونویسی تصویر بر روی درام می باشد. تصویر برای چاپ ابتدا بر روی درام حک شود و سپس به کاغذ منتقل گردد. درام در هر سه بار شارژ کارتریج پرینترهای لیزری تک کاره تک رنگ تعویض می شود و یک درام نو جایگزین درام قبلی می گردد. در شارژ کارتریج پرینترهای لیزری چهار کاره و یا پرینترهای لیزری رنگی بهتر است در هر بار شارژ کارتریج و یا حداقل در هر دو بار شارژ کارتریج درام تعویض گردد. جنس درام در گذشته از سلنیوم تشکیل شده بود اما بخاطر سمی بودن این عنصر همینک درام را از مواد آلی تهیه می کنند. متخصصان شارژ کارتریج پس از شارژ کارتریج ، کارتریج را توسط دستگاه هایی که در واحد شارژ کارتیج جهت تست قرار دارد ، مورد تست و بررسی قرار می دهند تا ببینند که آیا درام بدرستی کار می کند یا باید تعویض گردد.

کلاس آموزش تعمیرات پرینتر
کلاس تعمیرات پرینتر

درام چگونه کار می کند؟
روی غلطک درام (drum) جریان الکتریسیته ساکن قرار دارد. سطح درام با هادی نور پوشیده شده است. تونر که در اصل ماده ایست که باعث چاپ تصاویر روی کاغذ می باشد دارای بار الکتریسیته ساکن ولی مخالف بار درام می باشد. شارژ کارتریج ارتباط مسقیم با همین ماده دارد. در شارژ کارتریج تونرهای سوخته و قدیمی به طور کامل تخلیه شده و تونر های جدید در کارتریج شارژ میشوند. وقتی که نور لیزر که توسط سیگنالها و فرامین دیجیتالی تولیده شده اند بر روی درام تابانده میشوند، باعث حذف الکتریسیته ساکن در قسمتهای که نباید تونر به آنها بچسبد ، میشوند. زمانیکه که مناطق اصلی درام که تصویر را از لیزر دریافت کرده اند و کماکان دارای بار ساکن میباشند وقتی که در معرض تونر قرار می گیرند آنرا به سمت خود جذب می کنند و سپس آنها را بر روی کاغذ چاپ می کنند. تونر دارای بار الکتریسیته ساکن مخالف می باشد و این امر باعث جذب تونر میشود. هرچه تونر مرغوب تر باشد بهتر به مناطق بار دار درام می چسبد و همچنین کیفیت بهتری را به کاغذ منتقل می کند. به همین جهت توصیه کامتک جهت شارژ کارتریج استفاده از بهترین تونر میباشد.

مواردی که متخصصان شارژ کارتریج در هنگام شارژ کارتریج به آن توجه می کنند:
متخصصان شارژ کارتریج میدانند که اگر درام دارای خط و خش باشد میبایست در هنگام شارژ کارتریج تعویض گردد. زیرا در هنگام چاپ باعث ایجاد نشانه های ناخواسته روی کاغذ میشود و یا حتی در بعضی مواقع باعث حذف برخی از مطالب چاپ شده میشود. متخصصان شارژ کارتریج میدانند یک درام دارای طول عمر مشخصی است و میبایست پس از یک دوره مشخص تعویض گردد.

آموزش تعویض مگنت کارتریج
مگنت میله ای است به اندازه طول درام و کارتریج. وظیفه مگنت باردار کردن تونر می باشد. مگنت تونر را پس از باردار کردن به درام انتقال می دهد. در صورت عدم کارکرد صحیح مگنت تونرها به خوبی بادرار نشده و کیفیت چاپ را پائین می آورد. در صورت درست عمل نکردن مگنت صفحات چاپ شده ابری شکل و یا کمرنگ می باشند.

فوم رول کارتریج
فوم رول میله ای است به اندازه طول درام و کارتریج. وظیفه فول رول پاک کردن درام پس از هر بار چاپ می باشد.

بلید در چاپگر لیزری
بلید تیغه ای است روی درام ، این تیغه تونرهای سطح درام را جمع آوری می کند. تونرهای سوخته و تونرهای استفاده نشده.

چیپ ست کارتریج پرینتر لیزری
چیپست یا شمارنده یک برد و یا مداری می باشد که بر روی کارتریج قرار دارد و ظیفه آن شمارش تعداد صفحات چاپ شده می باشد و اگر تعداد صفحات چاپ شده به حد مجاز برسد کارتریج غیر فعال می شود.
راههای مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد. یکی از راهها ریست و دیگری تعویض چیپست می باشد.

نسخه مناسب چاپ