دوره آموزش تعمیرات لامپ کم مصرف شامل آموزش و شناخت انواع لامپ و برد لامپها می باشد که در کلاس آموزش تعمیرات لامپ کم مصرف به طور کامل شرح داده میشود. کسانیکه الکترونیک را میشناسند میتوانند وارد تعمیرات این قطعه پرمصرف شوند و آنها را به راحتی تعمیر و عیب یابی کنند. اگر الکترونیک نمیدانید میتوانید ابتدا دوره آموزش الکترونیک را در کامتک بگذرانید و سپس وارد دوره آموزش تعمیر لامپ کم مصرف شوید.

آموزش تعمیر لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرفدوره تعمیر لامپ کم مصرف

 • کلاس تعمیر لامپ به صورت ۳ نفره انجام میشود.
 • دوره آموزش تعمیر لامپ کوتاه مدت و فشرده است.
 • کاراموزان در طول دوره آموزشی میتوانند لامپ جهت تعمیر در کلاس بیاورند.
 • آموزش در یک هفته و هر روز و حتی روزهای پنج شنبه و جمعه با رزرو قبلی صورت میپذیرد.
 • برای عزیزان شهرستانی خوابگاه نیز در نظر گرفته شده است.
 • تا سه ماه بعد از دوره آموزش تعمیرات لامپ کارآموزان از پشتیبانی شرکت کامتک برخوردار میشوند.

آموزش تعمیر برد لامپ کم مصرف و آموزش تعمیر آداپتور لامپ زنون


برخی از مطالبی که در دوره آموزش تعمیرات لامپ کم مصرف اعلام میشود در زیر آمده است:

همه ما تا به حال حتما لامپ های کم مصرف را دیده ایم. لامپ های کم مصرف که میشه گفت به تازگی وارد بازار شده اند از مزایای بالایی برخوردارند که یکی از آنها همین واژه کم مصرف بودن آنهاست.این لامپ ها دارای طول عمر نسبتا بالایی هم هستند. لامپ ها دارای وات(توان های) مختلفی هستند. در لامپ های کم مصرف با توجه به توان آنها شکل قطعات متفاوت میشود؛ که ساختار همگی یکی است.

در همه لامپها ۲ ترانزیستور قدرت وجود دارند به نام MJ 13003 یا 13005 / 13007 /13001 و اخیرا 13009. این ترانزیستور ها معمولی هستند اما توان بالایی دارند. در لامپ های کم مصرف همیشه اگر روشن نشوند یکی از این ۲ ترانزیستور یا هر دو آن ها سوخته اند.

آموزش تعمیر لامپ کم مصرف

لامپ از دو قسمت تشکیل می شود :

 1. قسمت حباب
 2. قسمت سویچینگ

قسمت حباب (شیشه ) که داخلش مواد فلورسنت است (مانند لامپ مهتابی)

قسمت سویچینگ لامپ کم مصرف
ولتاژ 220 ولت بعد از ورودی به دستگاه (مدار) به وسیله یک پل دیود و خازن یکسو و صاف شده (380 ولت dc) و به دو ترانزیستور سویچینگ اعمال می شود (این ترانزیستور ها به صورت پوش پول بسته شده اند) دو ترانزیستور های سویچینگ این ولتاژ دی سی را به ولتاژ ac (تقریبا مربعی) با فرکانس بالا تبدیل میکنند .سپس این ولتاژ به یک سلف اعمال میگردد (در لحظه اول) و ولتاژ زیادی بوجود می اید. این ولتاژ به سیم های حباب (سیم های داخل مهتابی) اعمال شده و باعث فعال شدن مواد فلور سنت می شود بعد از یک زمان بسیار کوتاه که سلف میرا شد همه چیز به حالت عادی برمیگردد و لامپ روشن می ماند. بعد از این زمان عملکرد مدار مانند مهتابی عادی است.

اگر شما یک لامپ کم مصرف شکسته داشته باشید میتوانید حباب لامپ رو بردارید و به جاش یک مهتابی بزارید، یا مهتابی رو بردارید به جاش حباب بزارید، هر دو کار میکند؛ البته باید توان ها برابر باشند.

برد لامپ کم مصرف
تعمیر بورد لامپ کم مصرف
آموزش تعمیر برد لامپ کم مصرف

آموزش تعمیر لامپ کم مصرف
بعضی مواقع است که قطعات سالم هستند، ولی لامپ فلورسنت سوخته است! حال برای اینکه بفهمیم لامپ سالم است باید به دور سر پایه های آنرا یک ولتاژ ۱۲ ولت (با آمپر بالا) بدهیم یک نور کم رنگ زرد رنگ خواهیم دید این نشان دهنده سالم بودن لامپ هست.

اگر همیشه هنگام باز کردن لامپ به جز قطعات گفته شده قطعات دیگری هم مشاهده کردید که به کلی سوخته بودند آنها را در آن صورت عوض کنید. در روی لامپ ها برای اتصال کیت با لامپ فلورسنت ۴ تا پین هستند . همیشه هر پین را به پایه خودش در روی کیت متصل کنید. پین ها شماره گذاری شده اند.

 • باید سعی کنید یکی از پایه ها به دو پایه دیگر مقاومت داشته باشد رو پیدا کنید! اگر موفق به این کار شدید بدونید که اون پایه بیس است.
 • اگر پایه رو پیدا کردید و مشاهده فرمودید که پراب قرمز رنگ به این پایه متصل بود بدونید که ترانزیستور شما از نوع منفی یا NPN هست.
 • با اتصال بیس به یک پایه دیگر یک مقدار مقاومت مشاهده میشود و با اتصال به پایه دیگر یک مقاومت دیگر اون پایه ایی که مقاومت کمتر نشون میدهد پایه کلکتور و دیگر امیتر می باشد.
 • هر گونه اتصال کوتاه نشان از معیوب بودن ترانسیستور شما هست.
 • با مشخص شدن پایه ها مقاومت کلکتور و امیتر رو اندازه بگیرید نباید هیچ مقاومتی نشان داده شود! اگر مقاومت داشته باشید و یا اتصال کوتاه نشان از معیوب بودن ترانسیستور شما هست.

دوره های مشابه به دوره آموزش تعمیر لامپ کم مصرف که بیشترین کارآموز را به خود اختصاص میدهد: آموزش الکترونیک smd ، آموزش تعمیر اینورتر ، آموزش تعمیر اسیلوسکوپ ، آموزش تعمیر بردهای صنعتی ، آموزش تعمیر برد مخابراتی ، آموزش تعمیرات ال ای دی ، آموزش ساخت برد ، آموزش رباتیک ، دوره آموزش تعمیر کولرگازی ، آموزش تعمیر برد اسپلیت ، آموزش تعمیر برد لوازم خانگی ، آموزش تعمیر پلیر ، آموزش تعمیر سیستمهای صوتی ، آموزشگاه سخت افزار و تعمیرات برد

جدول آموزشی دوره تعمیرات لامپ های کم مصرف

نام دوره آموزشی مدت زمان دوره شهریه دوره پیش نیاز شروع دوره
آموزش الکترونیک SMD یک هفته ۳،۵۰۰،۰۰۰ ندارد اول هر هفته
آموزش تعمیر لامپ یک هفته ۳،۰۰۰،۰۰۰ الکترونیک ۱ و ۱۵ هر ماه
آموزش تعمیر اینورتر سه هفته ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ الکترونیک ۱ و ۱۵ هر ماه

آموزش تعمیر لامپ زنون و آموزش تعمیر لامپ ال ای دی

کارآموزان اگر لامپ های خاص برای یادگیری مد نظر دارند میتوانند در طول دوره بهمراه بیاورند. در کلاس آموزش تعمیر لامپ کار عملی انجام میدهید و با برد لامپ ها برای تعمیر آشنا میشوید. در آموزش تعمیر لامپ زنون که توسط یک آداپتور برق آن تامین میشود میتوانید عیب یابی آنرا نیز یاد بگیرید.

نسخه مناسب چاپ